Mamos „galvos skausmas“ – ką palikti pietums mokinukui?


Prasidėjus naujiems mokslo metams veiklios ir dirbančios mamos vėl grįžta prie savo nuolatinio „galvos skausmo“ – ką palikti pietums iš mokyklos grįšiančiam mokinukui. Juolab kad maistas turi būti lengvai paruošiamas, skanus, sveikas, energiškai vertingas ir dar gardus. Koks greit paruošiamas maistas tinka kiekvienam vaikui?

Sveika, greita ir gardu

Po ilgos dienos pradinėje mokykloje ir fortepijono pamokėlės grįžusi penktaklasė Roberta buvo žvėriškai išalkusi. Paknopstomis įpuolusi į virtuvę, ji desperatiškai ėmė tikrinti puodus. Pakėlusi vieną dangtį, po to kitą, ieškojo ko nors užkąsti, tačiau nieko nerado. Mergaitė patikrino ir šaldytuvo turinį – ničnieko. Atsiduso, prisėdo ant kėdės ir, delnu parėmusi smakrą, įsmeigė akis į kieme žaidžiančius vaikus.

Netrukus į namus įbėgo mama. Nusiaudama batus atsiprašė, kad darbe netikėtai užtruko ilgėliau, ir pradėjo sukti galvą – ką gi šiandien pagaminti Robertai. Mamai norėjosi ko nors, kas būtų greitai pagaminama ir gardu.

Viršutinėje šaldytuvo lentynoje patogiai įsitaisiusi gulėjo AB Krekenavos agrofirmos virtų mėsingųjų vištienos dešrelių pakuotė. Nieko nelaukusi, moteris tuoj pat sukratė dešreles į puodą.

Svarbiausia – valgyti kokybišką maistą

„Robertėle, tau patiks, pamatysi“, – akį mirktelėdama mama pasakė savo mažajai. Kol mergaitė dalijosi savo dienos mokykloje įspūdžiais, o gardžiosios dešrelės virė, mama pagamino Robertai gaivias pomidorų, agurkų ir ridikėlių salotas, kurias pagardino ir trimis kupinais šaukštais grietinės.

Roberta, galų gale sulaukusi savo vakarienės ryškiai oranžinėje lėkštėje, dešreles su salotomis valgė lėtai kramtydama. Mergaitė mėgavosi:

„Mamyte, kaip skanu!“

Tiek Roberta, tiek jos mama jau spėjo pamėgti AB Krekenavos agrofirmos virtas mėsingąsias vištienos, jautienos ir kiaulienos dešreles bei virtą mėsingąją vištienos, jautienos ir kiaulienos dešrą.

„Didžiausi virtų dešrelių mėgėjai – vaikučiai, kaip ir tu, Roberta. Tavo taip pamėgtose mėsingosiose dešrelėse yra labai daug – net devyniasdešimt procentų – mėsos. Todėl drąsiai valgyk tiek, kiek telpa. Jeigu norėsi, išvirsiu dar“, – juokėsi mama matydama, kaip Roberta baigia nulaižyti savo pirštelius.

Mama buvo teisi – AB Krekenavos agrofirma, gamindama mėsingąsias dešreles, naudoja didelį kiekį mėsos ir stengiasi gaminti tokius produktus, kuriuose būtų kuo didesnis mėsos kiekis, o likusi konsistencija – ne tik skani, bet dar ir vertinga.

„Mama, sakai, kad dešrelėse – devyniasdešimt procentų mėsos. O kodėl ne šimtas?“ – smalsavo vietoje nenustygstanti Roberta.

„Roberta, jau ir devyniasdešimt yra daug! Lietuvoje nėra dešrelių, kuriose būtų dar daugiau mėsytės, tad šios dešrelės – pačios mėsingiausios ir sočiausios, kurias gali rasti prekybos centre“,– pasakojo mama.

Mergaitė niekaip negalėjo suvesti galų: „O jeigu devyniasdešimt procentų sudaro mėsytė, kas sudaro likusius dešimt?”

„Vanduo, druska, priedai ir prieskoniai, mažute“,– atsakinėjo mama, stebėdama, kaip Roberta soti keliasi nuo stalo ir lekia daryti namų darbų.

Krekenavos agrofirmos aukščiausios rūšies mėsingosios virtos pieniškos dešrelės savo sudėtyje turi net 90 procentų grynos mėsos. Tai – be konkurencijos mėsingiausios virtos pieniškos dešrelės rinkoje.

Šio produkto sudėtyje yra pieno ir jo produktų (įskaitant laktozę). Plastikinėje pakuotėje patogiai įsitaisiusių dešrelių šimto gramų energetinė vertė – net 266,00 Kcal, jose galima rasti 23,50 gramų riebalų, 0,70 g, 11,40 g baltymų bei 2,20 g angliavandenių.

Justina ŠVEIKYTĖ – 13:53 Kovo 22d. 2016
See more at: http://www.rinkosaikste.lt/laisvalaikis/po-darbu/mamos-galvos-skausmas-ka-palikti-pietums-mokinukui#sthash.SeQMHqDA.dpuf

Also read